GRUP ÇOCUK DERSLERİ

ÇOCUK KICKBOKS GRUBUNUN AMACI

ÇOCUK KİCKBOKS DERSLERİNİN ÖNEMİ  NEDİR?

Çocuk kickboks grubunun en önemli sebebi,  çocuklarınızın fiziksel gelişme süreçleri olan  6-12 yaş arası dönemlerinde; yani aslında oyun çağı olarak nitelendirdiğimiz yaşlarda, çocukların fiziksel yeteneklerini çocuklar için kickboks ile geliştirmek ve spor disiplini dediğimiz ,düzenli antrenmanlarla sağlanan spor disiplinini onlara aşılamaktır.

Çocuklar için kickboks grubuyla asıl olarak hedeflediğimiz onların birer  dövüşçü olması değil, tam aksine spor disiplinine sahip sporcu yetiştirmektir. Çocuk kickboks derslerinde, kickboksu her zaman odak noktası tutarak, esneklik ve kendilerini savunma yetisini kazandırmak üzerine programlanmış antrenmanlar tercih ediyoru.

Çocuklar için kickboks derslerinde standart bir eğitim değil, tamamen fiziksel ve zihinsel gelişimlerini düşünerek hareket edip;
♦Bireysel sorumluluklarının bilincinde olmalarını,
♦ Grup olarak birlikte spor yapabilme yetilerini geliştirmelerini,
♦ Öz güvenlerinin yanısıra girişimsel davranmalarını,
♦ Günlük ve genel olarak olaylar karşısında, birbirinden bağımsız görünen durumlarda bile, aralardaki bağlantıları fark etmelerini sağlayıp; neden-sonuç ilişkisi kurmalarını ve sporu en keyifli şekilde, bol enerjiyle sevmelerini sağlamayı istiyoruz.

Hangi çocuklar için kickboks daha uygun ?

Özellikle yaramaz dediğimiz, hırçın yada agresif diye nitelendirdiğimiz çocuklarımız için; aslında içlerinde fazla ve çoğu zaman bize negatif yansıyan enerjilerini antrenmanlar sayesinde, hem kendilerinin, hem de gruptaki arkadaşlarının zarar görmeyeceği şekilde atmalarını sağlıyoruz. Enerjilerini sporla atmayı öğrenen çocuklarımız, zamanla kendilerine de yanlış yerde harcadıkları enerjinin zarar verdiğini fark edip, sakinleşmeye başlıyor.

Özellikle dikkat eksikliği söz konusu olan çocuklar için; Odak gerektiren eğlenceli egzersizler sayesinde , doğal olarak  katekolamin  yani bi’nevi adrenalin dediğimiz hormonu salgılayarak,  daha kolay odaklanmayı öğreniyorlar.
Fiziksel hareketliliği düşük olan çocuklar için  ; Fiziksel hareketliliği  arttırarak, enerjilerini de bununla beraber artırmaya destek olacak şekilde, kickboks için uygun olan aletlerle ve ya aletsiz olarak; çok kısa zaman içerisinde hareketlilik kazanacaktır .
İçine kapanık(çekingen) çocuklar için; Grupça alacakları antrenman programları sayesinde, gruba dahil olma ve grup olarak bir uğraş yapmayı,ayrıca gruptaki arkadaşlarıyla iletişim kurmayı zamanla öğrendikleri ve benimsedikleri için ; çekingen tavırlar sergilemek yerine; iletişimleri daha güçlü, daha girişken ve sosyalleşme olarak daha aktif  olmaya başlayacaklardır.
Öz güven konusunda eksiklik hisseden çocuklar için ; Fiziksel olarak hem görüntü , hem de matematiksel yeteneklerinin farkında olmalarını sağlayacak , böylece kendilerine olan güvenleri de her antrenman sonrası biraz daha artacaktır.
Hiper aktif enerji dolu çocuklar için  ;Sahip oldukları ve kimi zaman dolup taşan enerjilerini, çok büyük bir oranda boks antrenmanlarında harcayacakları için , farkında olmadan enerjilerini doğru ve bir o kadar hızlı şekilde kullanacaklardır. Özellikle antrenman sonrasında enerjileri normal seviyelerde olacak, gündelik hayatlarında da normal seviyelerde enerji harcamaya başlayacaklar.

Çocuklar için kickboks sporu, onlara ne kazandıracak ? 

Kickboks sporu , çocuklarda ve yetişkinlerde bedenin hem üst tarafını, hem de alt bölgesini en iyi çalıştıran spor türlerinden biridir. Kickboks zaten köken olarak Taylanda dayanan bir boks sporudur.Özellikle çocuklar için kickboks derslerinde sadece savunma odaklı dersler verilmez. Çocuklar ve ya aileler genelde bu sporu , bir dövüş sporu olarak düşünse de; aslında gelişimleri için daha büyük önem taşıyan bir spordur. Çocuklarda grupça yaptığımız kickboks derslerinde amacımız, bir dövüşçü yetiştirmek değil, her şeyden önce sporu seven ve benimseyen bir birey yetiştirmeye yardımcı olmaktır.

İhtiyaç duyduklarında, öncelikle kendilerine ve daha sonrasında karşısındaki kişiye yada kişilere zarar vermeden kendini savunmasını öğrenmesi bizim için yeterlidir. Tamamen saldırgan ve ya agresif tavırlar sergilemesi yerine, sadece zor durumda kaldığında yada kendini savunması gerektiğinde, yani doğru zaman ve doğru yerde kickboks derslerinde öğrendiklerini doğru şekilde uygulamayı öğrenmesi bizim ve çocuklar için yeterli olacaktır. Geri kalan kısmı tamamen enerjik bir spor olarak düşünmeleri ve eğlenerek kickboks antrenmanları yapmalarıdır.

Çocuk kickboks grup dersleri için bize ulaşabilirsiniz.