BİREBİR ÖZEL DERS

Bire bir Kickboks Özel Ders

 

 Kickboksa Özel Derse Başlandığınızda,  İlk Dersde Neler Yapılır?

Kickboks özel ders eğitiminin ilk aşaması; eğitmeninizin sizi hızlı – doğru biçimde tanıması olacaktır. Boks yapmak için  sağlık probleminizin söz konusu olup olmadığı kontrol edildikten sonra; kondisyonunuzla ilgili, hızınız ve vücut dengenizi tanımak için boksa yönelik egzersizler yapılır, esnekliğiniz ve vücut yapınız belirlenir, sonraki aşamada boksun temel tekniklerine başlanır. Profesyonel eğitmenler tarafından verilen Kickboks özel ders eğitim süreci;

♦ Boksta Gard Alarak Kendini Koruma
♦ Atılacak Adım Şekilleri
♦ Boksta Yumruk Atma Tekniği
♦ Boks Yaparken Doğru Tekme Atma
♦ Boksta Bloklama –  Karşı Koyma Teknikleri
♦ Darbe Yastığıyla Birlikte ve Kum Torbası ile boks şeklinde ilerler.

Boks dersinin sonunda eğitim alacak kişiyle birlikte değerlendirme gerçekleştirilip. sonraki boks dersleri , kişiye uygun boks antrenman programı hazırlanır. Hazırlanan boks antrenman programının aralıkları – günlük olarak çalışma saatleri eğitmen ve boks eğitimi alan kişiyle kararlaştırılır.

Kickboks özel ders Antrenmanında Özellikle Ne Giyilmelidir?

Özellikle birden fazla ve hızlı bir biçimde atik hareketlerle  gerçekleştireceğiniz bu boks antrenmanın da rahat bir şekilde hareket edebileceğiniz kısa diz ve bacak hareketlerine uygun bir şort bu tarz sporlara özel olarak tasarlanan egzersiz taytı, ve uygun bir tişört gibi rahat – sportif kıyafetler tercih edebilirsiniz . Boks dersleri özellikle çıplak ayakla yapılmalıdır. Bunun nedeni antrenmanlara katılan kişinin ayak bileğinin sağlığı ve gelişimini sağlamak, zarar vermeden antrenman gerçekleştirmek ,boks sporu tekniklerinin doğru şekilde uygulanmasını sağlamak kişinin dengesini korumasına  yardımcı olmasıdır. Kişi tercih ederse boks sporu için uygun olan spor ayakkabı da kullanabilir.

Derslerde Kullanılacak Araçlar Nelerdir ve Nereden Temin Edilir?

♦ Boks için uygun eldiven
♦ Boks el bandı ve eli sarmak için el bandajı
♦ Ayak bandı yada ayak ve bileğe sarmak için ayak bandajı
♦ Kaval kemiği için koruyucu ve ilerleyen süreçte kullanabilmek için kask

Bu tarz  gerekli ekipmanlar alınıp, temin edilirken; mutlaka boks eğitmeninizin fikrini almanız önerilir. Yanlış ekipmanlarla yapılan egzersizler doğru sonuçlar vermeyebilir.

Kickboks özel ders ile ve ya Diğer Dövüş Sporlarıyla Kilo Verilir mi?

Diğer dövüş sporu dersleri kilo vermenin en etkili ve hareketli yollarından biridir. Egzersizlere adapte olma sürecinizi düzenli bir şekilde antrenmanlara katılarak tamamladıktan sonra, tekniklerde uygulamanız gereken güç miktarı seviye seviye olarak artar. Bu artmalara bağlı olarak vücut kardiyo sisteminiz güçlenir, vücudunuzun bağışıklık seviyesi artar, kalp atışınız hızlanarak kan basınız dengelenir.Tüm bunların dışında doğru şekilde beslenme ve edinilen yeni yaşam şekliniz de , boksla birlikte hızlı bir biçimde  kilo vermeniz konusunda size yardımcı olacaktır. Tüm bunların dışında özellikle sabit ve uzun süreli masa başında çalışan kişiler için de, vücut hareketliliği kazandırmak ve vücudu dinç tutmak için yapılabilecek ve tercih edilebilecek en iyi hızlı ve sonuç veren sporlardan biridir. Ayrıca dövüş sporlarının geneli için söylenebilecek en önemli faydalarından biri,  sporla uğraşan kişinin kendisini kontrollü ve bilinçli bir biçimde savunmasını sağlamasıdır. Dövüş sporları aynı zamanda kendini savunma sporu yada sanatı olarakta nitelendirilebilir.

Kick Boks Yapmak İçin Herhangi Bir Yaş Sınırı Söz Konusu Mu?

Boks sporuna başlamak için en uygun yaşlar özellikle çocuklar için genellikle 6-7 yaşlarıdır. bunun dışında yetişkin olarak istediğiniz zaman ve kendinizi hazır hissettiğiniz her yaşta , dövüş sporlarını ve boksu amacınıza ve vücut yeterliliğinize göre hazırlanan bir egzersiz programıyla zevkle yapmaya başlayabilir ve bu sporun tüm faydalarından yararlanabilirsiniz. Ama tekrar belirtmek gerekir ki, yapılan tüm sporlarda düzenlilik ve antrenman için disiplinli olmak esastır. Her sporda olduğu gibi , bu dövüş sporunda da işinde başarılı ve profesyonel olan, tecrübeli kickboks eğitmenleriyle çalışmak önemlidir.

Antrenmanlarından Sonra Kendimi Aşırı Yorgun ve Bitkin Hisseder Miyim?

Antrenmanın başında ve antrenman sonrasında eğitmeninizin yönlendirmeleri doğrultusunda yaptırılacak olan ısınma ve soğutma egzersizleri yorgunluk hissini minimum seviyeye indirir. Hazırlanan antrenman programının aralıkları – günlük olarak çalışma saatleri eğitmen ve eğitimi alan kişiyle beraber kararlaştırılır.Keyifle veya eğlenceyle yapılan bu antrenmanların sonunda , vücudunuzda salgılanan hormonlarda da büyük oranda artış olur. Enerjinizi spor aracılığıyla attığınız için çok fazla yorgunluk hissetmezsiniz , ayrıca antrenmandan sonra da herhangi bir kas ya da eklem ağrınız da söz konusu olamaz. Vücut dayanıklılığınız özellikle yorgunluğa karşı fazlasıyla artar.

Kick Boks Özel Derslerinde Ağırlık Çalışması Yapılır mı?

Dövüş sporları özel derslerinde hem direncinizi hem de dayanıklılığınızı test edip çoğaltmak için bir çok farklı şekilde antrenman eşliğinde ağırlık çalışmaları da söz konusudur. Bu ağırlık çalışmaları kişinin vücut ve güç kapasitesine göre gerçekleşir. Antrenmanı yaptıran eğitmeniniz size en uygun şekilde ağırlıklarla yapılan egzersiz programını sunacaktır. Ayrıca ağırlık çalışmalarının yanı sıra, eğitmeninizin öncülüğünde sağlık topu ile birlikte de belirli antrenmanlar yaptırılır.

Detaylı Bilgi İçin Tıklayın.