MMA

Branşlar

MMA

MMA ( Karma Dövüş Sporu)

MMA adını İngilizce olarak Mixed Martial Arts’tan alır.  Karma Dövüş Sanatları şimdiye kadar karşımıza çıkan diğer tüm dövüş sporlarında kullanılan tüm tekniklerle birlikte ,geniş kapsamlı olarak savunmayı, mücadele etmeyi ve atak hareketlerle kendini savunmayı içeren, kişinin tam temas şeklinde mücadele ettiği bir savunma sporudur. Karma Dövüş Sporunu sayesinde aşırı derecede kalori yakımı ve yüksek seviyede efor sarf etmeniz sayesinde vücudunuzu şekillendirebilir ve kilo verebilirsiniz. Ve enerjinizi atmak için tercih edebileceğiniz, bir çok dövüş sporu konusunda bilgi sahibi olabileceğiniz bir spordur. Karma dövüş  sporunu her yaştan insanlar dahi tercih edebilir. Amatör kategoride bu sporla uğraşan kişi sayısı Türkiye’de de her  gün artmaktadır.

Peki tam olarak nasıl bir spordur ?

En heyecan verici aktivitelerden biri olarak bahsedilebilir. Karma Dövüş Sporunu sporunu yapan kişiler dışında, maçlarına gelen izleyici sayısı ve MMA branşını takip eden kişi  sayısı da şu anda bir futbol maçı izleyicisi kadar fazlalaşmış haldedir. Her dönem, Karma Dövüş sporuyla ilgili bir çok ülkede Amatör anlamda federasyonlar kurulup, profesyonel eğitmenler tarafından eğitimler verilmeye başlanmıştır.

MMA Kuralları Nelerdir?

MMA ( Karma Dövüş Sporu) ilgili belirlenen kurallar dünyanın her yerinde aynı şekilde uygulanmamaktadır, kimi ülkelerde yasaklanan hareketleri de mevcuttur. Sakıncalı olan yada herkes tarafından uygun görülen hareketler, müsabakadan müsabakaya farklılık gösterebilmektedir. Yapılan MMA ( Karma Dövüş Sporu) müsabakaları ve hareket içerikleri federasyonlar tarafından belirlenmektedir.

Örneğin MMA müsabakası esnasında kişinin saçını çekmek, rakibi ısırmak, rakibin bel atına vurulacak darbe, rakibe özellikle baş bölgesine kafa atmak, rakibin yüzüne tükürmek, köprücük kemiğine uygulanacak baskı, dirsek ile birebir kafaya vuruş, maç hakeminin müdahale etmesine dikkat etmeksizin; rakibe saldırmaya devam etmek, rakibin hareketlerini zorlaştırmak için kişinin vücuduna ya sürmesi, karşısındaki rakibinin ağzına ya da gözün parmak sokmak her ülkede , farklılık gösteren ve yasaklı sayılabilecek hareketler dahilindedir. Bu hareketleri maça dahil etmek ya da maç boyunca yasaklamak, federasyonun ve hakemlerin belirlediği bir husustur.

O tarihlerden bugüne kadar gün geçtikçe geliştirilen MMA sporunda, rakibe gerçek anlamda zarar verebilecek tekniklere düzenlemeler getirildikten sonra, şu anda güncel kurallarla daha uygun ve zararsız bir hale geldi.

MMA Sporu Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Dünyada ilk defa yapılan MMA maçı 1993 yılında  Denver’de yapılmıştır. Birden fazla dövüş sporuna hakim olan profesyonel sporcular ve boksçular, ilk kez yapılan MMA maçına katıldılar. Tamamen yabancı oldukları bu maç stiline , meraklarını gidermek ve ilk olmak için katılan profesyonel sporcular sonuçlardan ve kurallardan tamamen habersizdi.  Bu maça katılanlar arasında, Kick Boks sporunu temsil eden boksçular, savate dövüşünde profesyonel olanlar, karate ustaları, shoot fighter dövüşçüleri, sumo güreşi sporunda dünyada adından sıkça bahsedilen sporcular, profesyonel boksör olan Art Jimmerson ve siyah kuşağa sahip olan Royce Gracie de yer aldı. Düzenlenmiş olan bu ilk maçta sonuçlar ise şaşırtıcı oldu. Rakipler arasında en güçsüz olarak görülen, siyah kuşak Royce Gracie bu maçı kazanan isim oldu. Royce Gracie’nin bu başarıyı elde etmesi, hem izleyiciler tarafından ,hem de dünya çapında büyük bir heyecan ve şaşkınlıkla karşılandı.

MMA Ders Fiyatları 2022 ( Karma Dövüş Sporu)

Antrenmanları ve ders ücretleri ile ilgili detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.