MUAY THAI

Branşlar

MMA

Boks-dersi

MUAY THAI

Muay Thai ( Tayland Boksu)

Muay Thai, kökeni Tayland’a ve 1300’lü yıllara kadar dayanan bir dövüş sporudur. Tam temaslı olarak nitelendirilen bu spor,boks kategorisinde yer alan Muay Thai sporu, dünyada “ Tayland Botoksu” adıyla bilinir.  Muay Thai her ne kadar kickbox ile aynı olarak düşünülse de, ikisi de birbirinden farklı dövüş ve savunma sporlarıdır. Bu dövüş sporu dallarını ilerleme kaydederek deneyimleyebilirsiniz. Her seviye sizi Muay Thai’nin farklı bir adımıyla tanıştıracaktır.

Muay Thai’nin Kickboxla farkı nedir ?

Muay Thai sporunun, Kickboxtan ayıran en önemli farkı; Muay Thai müsabakaların sadece ringde yapılmasıdır. Kickboxta ise ring dışında tatemi alanı üzerinde yapılan müsabakalar da söz konusudur. Kickboxta müsabakanın hangi alanda yapılacağını maçın türü ve sporcunun performansı belirler. Muay Thai de genellikle tek stil maçlar söz konusudur. Kickboxta olduğu gibi farklı tarzlarda ve alanlarda müsabakalar yapılmaz.Bu konuda standartlık söz konusudur, değişkenlik göstermez. Aynı zamanda iki dövüş sporundaki hareketlerin bazıları ortak olsa da, bazı vuruş teknikleri birbirinden farklı tekniklerdir. Diz, dirsek, tekme ve yumruk eşliğinde yapılan Muay Thai’de yani Tayland Boksu , bu vuruşlardan kaynaklı olarak sekiz organ dövüşü şeklinde de adlandırılır. Bir çok vuruş tekniğinin olması , kişinin vücudunun komple çalışmasını sağlar.  Genel olarak eski dönemlerden gelen temel saldırı teknikleri kullanılarak yapılır. Muay Thai antrenman ve maçları önce seramonik danslar yapılır. Bu seramonik danslar hem dini , hem de kişiyi antrenman yada maçlara ısındırma amaçlıdır. Ancak Kickboxta maç öncesi yapılan ısınma egzersizleri dışında,bu tarz dini seramonik danslar söz konusu değildir.

Tayland boksu dersleri So fit

Muay Thainin kişiye ve vücuda ne gibi faydaları vardır ?

Söz konusu olan bu dövüş sporunun kişiyi zinde tutacak egzersizleri söz konusu olduğundan, her antrenman en 600 ile 800 arası kalori yakımınızı sağlar. Kalori yakımı aynı zamanda sağlıklı olarak kilo vermenize de yardımcı olur. Bunların yanı sıra,  Kickboxta olduğu gibi vücut şekillendirme noktasında da oldukça etkisini göreceksiniz.Tüm bunların dışında Tayland Boksu düzenli egzersizlerle yapacağınız bir dövüş sporu olduğundan, size sistemli çalışma alışkanlığı, hayat ve egzersiz disiplini kazandıracaktır. Tayland Boksunda geçeceğiniz her seviyede, farklı şekilde egzersiz ve antrenmanlarla ilerleme kaydedebilirsiniz.Ayrıca Muay Thai sporunda, sürekli olarak vücudunuzdaki bir çok noktanın ve kasın çalışmasını sağlayacağı için, hastalıklara karşı daha güçlü ve dirençli olacaksınız. Kondisyonunuzu sağlamlaştırma çok büyük etkisi olacaktır. Diğer bir çok sporda olduğu gibi , ringde başarı elde etmenizi sağlayacak koşma, ip atlama, gölge boksu, karın kası egzersizleri, sağlık topu ile yapılan egzersizler, gün geçtikçe kondisyonunuzu daha kuvvetli hale getirecektir. Bunlara ek olarak ağırlık eşliğinde yapılan çalışmalar da, aynı şekilde vücudunuzu güçlendirmeye yardımcı olacaktır.  Tayland Boksu bağışıklık sisteminizi hızlı bir şekilde güçlendirir ve egzersiz esnasında nefes alışverişlerinizi kontrol etmeyi öğreneceğinizden, kalp ritminizi ve nefes alış verişlerinizi düzenler. Nefes kontrolüyle beraber zihninizi canlı tutar ve size enerji verir. Tayland Boksunu dövüş sporu olarak çocuklar dahil, herkes yapabilir. Çocuklar için de iyi bir kondisyon ve disiplin kazandırma sporudur.Bu spor, kişiye öz güven kazandırmaya da yardımcı olur.

Muay Thai sporunu öğrenmek ne kadar sürer ?

Başlangıç seviyesi olarak Muay Thai de , haftada 3 gün  ve 1,5 ile 2’şer saat yapılan antrenmanlar kişinin performansına göre yeterli olur. Tayland Boksu antrenmanları , Muay Thai  sporunu yapan kişinin vücut yapısına ve egzersiz alışkanlıklarına bağlı olarak çoğaltılabilir. Aynı zamanda profesyonel bir eğitmen eşliğinde yapılan antrenmanlar,en az kişinin performansı kadar büyük önem taşır. Eğitmenin sporcuya olan yaklaşımı, sporcuyla kuracağı iletişim ve sporcuya kazandıracağı antrenman disiplinin önemi de oldukça mühimdir. Tayland Boksu sporuna yeni başlayan bir kişi, eğitmenin de performansına bağlı olarak, tam anlamıyla bu spora 6 ile 9 ay gibi bir sürede hakim olmaya başlar.

Muay Thai’de hangi seviyeler vardır ?

Muay Thai bilinen diğer adıyla Tayland Boksu teknik olarak  üç farklı dalda uygulanır. Bu üç farklı dal ; Profesyonel , Amatör ve Geleneksel olarak adlandırılmıştır. Muay Thai yani Tayland Boksunda geçeceğiniz her seviyede,farklı şekilde egzersiz ve antrenmanlarla ilerleme kaydedebilirsiniz. Tayland Boksu eğitimi almaya başlayan bir kişi, bu dövüş sporu hakkında başlangıç seviyesinde gerekli yetiyi kazanmış olur.  Ve düzenli yapılan antrenmanlar sonrasında bir sonraki seviyeye geçebilir. Her sporda olduğu gibi Muay Thaide de düzenli ve doğru bir şekilde egzersiz – antrenman yapmak çok önemlidir.Yapılan düzenli egzersizler sayesinde, kişi zamanla disipline olmayı öğrenir. Ve her dövüş sporunda olduğu gibi, kişi kendini savunmayı öğrenir. Dövüş sporları,aynı zamanda kişinin kendini savunması konusunda öğreti kazandırır. Bu yüzden son dönemlerde kadınlar tarafından da tercih edilebilir hale gelmiştir. Kişiye özel oluşturulan antrenman ve egzersizler, kısa süre içinde tüm bu faydaları görmeye başlayacaktır ve seviyelerde ilerleme kaydedecektir.

Muay Thai kurs ücretleri  fiyatları ne kadar?

Bu dövüş sporun kurs ücretleri kişinin bulunduğu konuma göre, şehre göre fiyat olarak farklılık gösterir. Muay Thai yani Türkiye’de bilinen diğer adıyla Tayland boksu olarak bilinen bu spor, her yaştan ve bu sporu yapmak isteyen her kişinin bütçesine göre eğitimini alabileceği bir dövüş sporudur.  Ders ücretlendirmeleri ,eğitimi verecek kursun yada eğitmenin performansı ve verilen eğitimlerin başarısıyla doğru orantılıdır. Ders başı ücretlendirmenin yanı sıra haftalık ve ya aylık paket olarak satın alabileceğiniz kurs fiyatları için de görüşebilirsiniz. Paket olarak satın alıp başlayacağınız bu dövüş sporu , gün geçtikçe sizin için bir yaşam tarzı haline dönüşebilir. Detaylı fiyat bilgisi için bize ulaşabilirsiniz. İletişim için tıklayınız.