SATRANÇ BOKSU

Branşlar

MMA

SATRANÇ BOKSU (CHESS BOXING)

Satranç Boksu Nedir ? Egzersizleri Nasıl Yapılır ?

Satranç zihin oyunu ve herkes tarafından bilinen Boks sporuyla bir bütünlük şeklinde yapılan, zeka ve akıl gücünün yanı sıra; kişinin fiziksel gücünü, stratejik olarak anlık belirlediği hareketlerle, kondisyonunu da ortaya koyarak antrenmanlarını yapacağı bu spor,   İepe Rubingh sayesinde 2003 yıllarında Berlin’de  ortaya çıkmıştır, ve İepe Rubing tarafından  Dünya Satranç Boksu Organizasyonu kurulmuştur.

Özellikle son dönemlerde dünya çapında hızlıca adını duyurmuş  ve her sene bu boks ile ilgili Dünya çapında Şampiyonalar düzenlenmeye başlamıştır. Ülkemizde bu boks ile ilgili kalıcı adımlar 2019 Yılı Ocak ayında atılmış, Türkiye’de türklere özel “Satranç Boksu Federasyonu” kurulmuştur.

Satranç Boksu ile uğraşan Sporcu; Güçlü, Kondisyon olarak dayanıklı ve Zor Koşullara Rağmen , Zekasıyla Hareket Eder.

Peki Satranç Boksu Kaç Round’dan Oluşur? Bu Round’lar Ne Kadar Sürer ?

♦ 1.Round ( İlk Aşama) = Satranç Aşamasıdır ve 3 dakika sürer.
♦ 2.Round (İkinci aşama ) = Boks Aşamasıdır ve 3 dakikadır.
♦ 3.Round( üçüncü Aşama)  = Tekrar Satranç Aşamasıdır ve yine 3 dakika sürer.
♦ 4.Round (Dördüncü Aşama) = Yine Boks yapılan aşamadır ve süresi 3 dakikadır.
♦ 5.Round ( Beşinci Aşama) = Satranç Aşaması tekrar oynanır ve son 3 dakikalık aşamadır.
♦ Bu aşamadan sonra , bilinen satrançta olduğu gibi Şah-Mat Olan maçı kaybeder.
♦ Aynı şekilde Knock-out Olan oyuncu da kaybeder.
♦ Satranç aşamasındaki her round, kaldığınız yerden oyuna ve hamlelere devam edersiniz.

Sporcunun, boks esnasında yaptığı maçta nabzı 150 – 180 seviyesine kadar yükselebilir. Ve sonraki satranç aşamasına 1 dakika içerisinde hazırlanıp, Satranç alanına geçmesi gerekmektedir. Bu sporu farklı kılan , sporcunun hem yüksek nabza rağmen kendini kontrol etmesi, hem de çok kısa bir süre içerisinde zekasını devreye sokarak satrançta doğru hamleler yapmasını görmektir.

Hem hobi olarak tercih edebilecek bu spor, kişinin boksun tüm faydalarını görmesi dışında; bu sporu tercih eden kişiye zeka konusunda da egzersiz yapmasını sağlar. Hem hızlı ve atik, hem de zihnen güçlü hamlelerle egzersizi tamamlamak önemlidir. Detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.