KICK BOKS

Branşlar

MMA

Boks-dersi

Kickboks Nedir ? Kickboks Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir ?

Kickboks , Batı Boksu ve Tayland Boksu birleşimiyle ortaya çıkmış olan, Karate kökenli bir savunma dövüş sporudur. Kickboks yapısı itibariyle sert hareketler içeren,atiklik gerektiren bir spordur. Savunma sporu olarak bilinen Kickbox, artık sadece savunma ve dövüş sporu olarak değil, son dönemlerde vücut geliştirme ve şekillendirme sporu olarak ta tercih ediliyor.Son dönemlerde özellikle Kickboks kadınlar tarafından basen eritmek, fit bir görünüm kazanmak için de dikkat çeker halde. Hatta kadınlar için vücut sıkılaştırmak amacıyla tercih edilebilecek en etkili dövüş sporlarından biri Kickbox diyebiliriz. Ayrıca sadece yetişkinler için değil, çocuklar için de uygun bir dövüş sporu olan Kickbox, enerjinizi eğlenceli bir şekilde atmanızı sağlar .

Peki bunların dışında Kickboks un kişiye faydaları nelerdir ?

Kickboks antrenmanları esnasında sürekli ve hızlı tempoda yapılan egzersizler sayesinde kişinin kas dengesini ve dayanıklılığını artırıyor. Kickbox dövüş sporu , kişinin vücudundaki tüm kas gruplarını harekete geçirdiğinden, koordinasyonu sağlıyor ve motivasyonu da eş zamanlı olarak artırıyor. Kickboks un faydaları arasında bahsedilebilecek en önemli noktalardan biri ise ; stresi azaltıyor olması ve kişinin zihnini canlı tutarak zihinsel sağlığı artırıyor olması. Ayrıca kickbox sporu kişinin belirli seviyede , bilinçli hareketlerle kendini doğru bir biçimde  savunmasını öğretiyor. 

Kickboks öğrenmek için ne kadar zamana ihtiyacınız var ?

Kişiye birden fazla faydası olan bu dövüş sporunu başlangıç seviyesinde öğrenmek  yaklaşık olarak   3 ay ile 6 ay arasında zaman alır.  Kickbox antrenman aralıkları haftada en az  iki gün olabilir.Başlangıç seviyesi için bu zaman aralıklarıyla yapılan antrenmanlar yeterli olacaktır. Her gün antrenman yapmayı gerektirmese de, haftada en az iki kez ve iki saat boyunca yapılan Kickboks antrenmanı kişinin formunu korumak için minimum seviyede yeterli olur. Antrenman yoğunluğu, kişinin vücut ve güç yapısına göre belirlenebilir. Kickboks antrenmanlarının aralığı,  kişinin yeterliliği geliştikçe ve vücudu egzersizlere alıştıkça kısaltılabilir. Haftada en az iki antrenman yerine, daha sık aralıklarla ama kontrollü bir biçimde antrenmanlar gerçekleştirilebilir.

Yeni başlayanlar her şeyden önce düzenli antrenman yapmaya dikkat etmeli, antrenmandan önce ısınma veya soğuma hareketlerini aksatmamalı, ayrıca beslenme konusunda destekleyici besinler tüketmeli ve Kickboks un öz disiplin gerektirdiğini unutmamalıdır.

Kickboks sporunun seviyeleri nelerdir ? 

Kickboks sporunun kendi içerisinde ayrılan yedi farklı kuşağı, yani yedi ayrı seviyesi vardır. Renklerle isimlendirilen bu seviyeler beyazdan başlar ve koyu kahverengiye kadar devam eder. Beyaz kuşakla adlandırılan seviye, kişi için başlangıç seviyesidir. Başlangıç seviyesi ilerledikçe, en son kuşak olarak koyu kahverengi gelir. Koyu kahverengi kuşak seviyesini geçen bir boksçunun geçeceği bir sonraki nokta ise , en üst nokta olan siyah kuşaktır. Siyah kuşak ise kendi içerisinde seviyelere ayrılır. Siyah kuşak olan bir sporcu, daha yoğun egzersizlerle antrenmanlarına devam eder.  Bu zorlu ama bir o kadar eğlenceli seviyelere ulaşmak için her şeyden önce profesyonel bir eğitmen aracılığıyla düzenli antrenman yapmak çok önemlidir.Ne kadar düzenli ve doğru bir antrenman yaparsanız, ringdeki başarınız da doğru orantıda artacaktır.

Kickbox Sporunun Branşları Nelerdir?

Kickboks dövüş sporu  birbirinden farklı yedi adet branştan oluşur. Bu branşlardan bahsetmek gerekirse;

– Light Contact (Hafif Temas),

– Point Fighting( Nokta Dövüşü),

– Low Kick( Düşük Vuruş),

– K 1 Rules( k1 Kurallı Dövüş),

– Full Contact(Tam Temas),

– Kick Light (Hafif Tekme) ve

– Müzikli Form şeklinde sıralanabilir.

 

Kickbox için özel  kıyafetler var mıdır? Bu kıyafetler nelerdir?

 

Kickboks dövüş sporunu yaparken boks için özel el bandajı, bu spora özel boks eldiveni, atlama ve direnç ipi, ayak ve ayak bileği koruyucuları, boksa özel kasklar,  dişlik gibi malzemeler kullanılmaktadır. Antrenman için de ayrıca kullanılan kullanılan lapa yastığı ve darbe yastığı modelleri de bulunmaktadır. Bu kıyafet ve gerekli olan aksesuarları spor ve sporcu ürünleri satan mağazalardan temin edebilirsiniz. Kickboks antrenmanları için herhangi bir ürün satın almadan önce, ders aldığınız eğitmeninizden bu konuda destek alabilirsiniz.

Kickboks kursu fiyatları 2023 ne kadar?

Bu sporu öğrenmek isteyen bir kişi, kendi bütçesine uygun ve kendisine en uygun konumda kursları tercih edebilir. Kickboks kurs fiyatları eğitmenin deneyimine, eğitim verilecek yerin konumuna ,salon özelliklerine ve başarısına bağlı olarak değişkenlik gösterir.  Kickboks kurs fiyatları , eğitim programlarına bağlı olarak paket şeklinde de alınabilir.  Fiyat belirlenirken gideceğiniz gün sayısı ve antrenman saatleri belirleyici etken olur. Kurs fiyatları ile ilgili görüşmek için tıklayınız.

 Kickboks sporunun antrenmanları yoğun tempolu ve kimi zaman zorlayıcı olmasına rağmen, eğlenceli bir egzersiz sürecidir. Egzersizler ilerledikçe ve antrenmanlar belirli periyotlarda yapıldıkça çok daha zevkli bir hale dönüşecektir. Buna bağlı olarak  antrenmanlarında kalori yakımı da söz konusu olur. Yapılan boks egzersizinin yoğunluğuna, kişinin performansına ve egzersiz zorluk derecesine bağlı olarak , kalori yakım miktarı da artmakta yada azalmaktadır. Yapılan bir antrenmanda yada egzersiz programında yakılacak kalori ortalama olarak 400 ile 600 kalori arasındadır. Detaylı bilgi için İletişim.