REFORMER PİLATES

Branşlar

MMA

Sofit PİLATES Salonu

REFORMER PİLATES NEDİR?

“Reformer Pilates sporu nedir?” dendiğinde, vücut esnekliğini kazandırmak ve vücudun genel olarak sağlığını yükseltmek için, Joseph Pilates tarafından çıkarılan bir spor sistemi şeklinde kısaca bahsedebiliriz. Bu spor, vücudumuzdaki bütün bölümleri harekete geçirmeye yarayan, değişik hareketleri içeren egzersiz yöntemleri grubunda sayılabilir. Bahsedilen egzersizler minderi ya da reformer pilates şeklinde özel olarak tasarlanan aletlerle beraber rahatlıkla yapılabilir. Pilates, insan vücuduna birden fazla şekilde yararlı olması sebebiyle sön dönemin gözde sporu niteliğinde bahsedilir. Ayrıca vücut duruş şeklini düzenlemesi sebebiyle de, kişiler tarafından fazla ilgi gören spor çeşitleri arasındadır. Pilates dersleri, kişinin duruşunu düzeltmenin dışında vücutta meydana gelme ihtimali olan duruş bozukluklarını, kas ve eklem ağrılarını ya da sakatlıkları önlemeyi hedefler.

 

PİLATESİN HAREKETLERİ NELERDİR?

öncelikle karın,sırt ve kalça noktaları üzerinde yapılabilir. Egzersizlere kişinin doğal pozisyonunu bozmadan, karnı doğru bir şekilde içine çekerek ve karın kasını sabitlemeden başlanması gerekir. Bu sporun antrenmanlarını yaparken,  karnı doğru şekilde içeri çekmek vücudun dengeli olmasını sağlar. Böylece kaslar aktif olarak çalışmaya başlar. Bunların dışında,egzersiz esnasında  kaburgaların  dışa doğru tam veya içe doğru  aşırı  yakın ve tam  kapalı olmaması gerekir. Baş -boyun tarafı,  omurgayı yapılan bütün hareketlerde takip etmelidir. Bunların yanısıra omurga esnekliği sağlayan hareket, yarım mekik egzersizi, tek bacak ile daire çizme ve iç bacak egzersizi en sık yapılan hareketler arasında sayılır.

PİLATES İN FAYDALARI NELERDİR?

Hem bedene, hem de zihne oldukça faydalı bir spor yapma yöntemidir. Faydalarından şu şekilde bahsedebiliriz;

  • Pilates yararlarını vücudumuzda görmek için öncelikle sistemli ve bir o kadar disiplinli bir antrenman programı oluşturmamız gerekir. Bunun sebebi pilates antrenmanları düzenli uygulandığı zaman, vücudumuz hızlıca sıkılaşır ve sağlıklı bir şekilde kilo vermeniz kolaylaşır.
  • Bu sporun amacı vücudumuzda yer alan tüm kaslarımızı çalıştırmaktır. Günlük yaşantınızda tembelleşen kaslarınızın bile , zamanla kuvvetlendiğine şahit olabilirsiniz. Dengeli ve güçlü bir bedene sahip olmanız için pilates yapmanız yeterli olacaktır.
  • Pilates sporunun zihnen dikkat gerektiren bir spor çeşidi olması nedeniyle, kişinin konsantrasyonunun ve koordinasyonunun gelişmesini sağlar.
  • Egzersiz esnasında karın kaslarını bilinçli bir biçimde sıkmak antrenmanlarının temelinde yer alır.
  • Bel ağrıları yaşayan bir kişi, bu ağrıları azaltmak için pilates egzersizlerine rahatlıkla başvurulabilir. Yapılan araştırmalara ve gözle görülen sonuçlara göre bel ağrılarına önemli oranda iyi geldiği görülmüştür. Kişinin vücudunda Merkez noktasını güçlendirip,  bele destek sağlayarak; duruştan dolayı oluşan bel ağrılarına da iyi gelir.
  • En çok söz konusu olan faydalarından biri de aerobik olarak gelişim sağlamasıdır. Pilates egzersizleri arasında yapılan ileri düzey antrenmanlar vardır. Bu antrenmanlardan bazıları kişinin kalp atışlarını hızlandırıyorken, kişinin yatarak veya minderde oturarak yaptığı  hareketler de kalp atışlarını yavaşlatır. Yüksek tempoyla hazırlanan ders programları genelde kalp atış hızlarının yükselmesini sağlar. Bu tarz egzersizler, pilates sporunun aerobik bölgeye fayda etmesini sağlar. Birden farklı tempoda ve hızda yapılan antrenmanlar da ders boyunca devam ederek , kişinin dayanıklılığı arttırır. Tüm bunların dışında kalp ve damar sağlığı için de oldukça önem taşır.
  • Pilates nefes alıp verme noktasında da kişiye fayda sağlar.  Yapılan egzersizler sayesinde, egzersiz esnasındaki nefes alış-verişleri akciğerlerdeki oksijeni artırarak, doğru nefes almanın olumlu faydalarını kişiye kazandırmış olur.

PİLATES İLE ŞEKİLLİ BİR BEDENE SAHİP OLABİLİRSİNİZ !

Pilates egzersizleri, temel olarak kişinin omurgasının sağlığını korumak ve vücudun her koşulda dik bir duruşa sahip olmasını sağlamaktır.  Pilates sporu ile biçimli bir beden oluşturmak için, diğer spor egzersizlerinde olduğu şekilde, antrenmanlara başlamadan önce mutlaka ısınma hareketleri uygulanmalıdır. Detaylı bilgi için tıklayın.